Kolumne
Traže glas za svoj spas!

Za riječ galamdžije, sinonimi i slično izrazi su takvi da ih, zbog ozbiljnosti autora i njegovog teksta nećemo objašnjavati. I pored svega, u ambijentu izborne kampanje za lokalne izbore, društvena scena u izbornoj Republici Srpskoj i BiH svakodnevno se popunjava galamdžijama.
U funkcionisanju lokalne samouprave problemi se izričito pojavljuju na iskustvenoj ravni, a ispoljavaju se u tome što lokalna samouprava loše funkcioniše u oba entiteta, što se iskazuje kroz nekvalitetno zadovoljavanje lokalnih potreba a ispoljava kroz nezadovoljstvo građana.
Razlike u sistemima lokalne samouprave u entitetima Bosne i Hercegovine, gdje postoji solidno zakonodavstvo o lokalnoj samoupravi, ali očajno loša lokalna samouprava, nisu nastale kao rezultat istorijskih ili kulturnih razlika, još manje su proistekle iz različitih teorijskih shvatanja lokalne samouprave – one su posljedica političkih okolnosti.
Ni veće dreke ni manje konkretne ponude. Birači ne očekuju da će im sa izbornim ponudama Dodik, Džaferović i Komšić doći u kuću. Oni očekuju da će se neko od lokalnih izbornih aktera ohrabriti, izaći i reći da je neizvršavanje nadležnosti koje im je zakon stavio u djelokrug, nešto što se u velikom broju lokalnih samouprava u posljednjih dvadeset pet godina nije menjalo. Neko ko ima snage i volje da podstiče preduzimljivost i kooperativnost, nagrađuje uspješnost, kreativnost, samostalanost i sprovodi zakone.
Šarolikost retorike u izbornoj ponudi, podržane izbornom propagandom, nadmašuju ozbiljna i zabrinuta lica kandidata za gradonačelnike i načelnike opština, podržana još ozbiljnijim, često preplašenim, kandidatima sa izbornih lista. Toliko obećavaju, da bi na pismenom zadatku, da treba ponove izgovorene reči, jedva dobili prelaznu ocjenu. Obećanja se sa lakoćom izgovaraju i oslonjena su na partijske lidere u Banja Luci i Sarajevu, koji nemaju šta drugo da rade nego da krpe rupe na lokalnim putevima. Ono malo nezavisnih kandidata i organizovanih grupa građana, nemaju, osim dobre volje, dovoljno novca da se predstave izbornoj javnosti. Njihov jedini medijski identitet obično se prvi put vidi na glasačkom listiću.
I ako je navedena konstatacija za lokalne izbore postala pravilo, ima i časnih izuzetaka. To su partije sa ozbiljnim namerama, iza kojih stoji rad, iskustvo i ozbiljnost u preuzimanju obaveza u upravljanju našim sudbinama.
Jedna od takvih partija je i Socijalistička partija (SP), partija koja sa svojim narodom dijeli sudbinu već dvadeset sedam godina. Partija djela, partija koja ne obećava ako ne može da izvrši. Ova partija u javnosti je još poznata, jer se dio članstva i partijskog rukovodstva nije vodio partijskim poštenjem, pa se samoistjerao iz baze iz koje je potekao. Od poštenja i identiteta zadržao samo naziv, koji je CIK u Sarajevu osporila, jer se kradena roba ne iznosi javno na tržište, pogotovu izborno.
Šta to Socijalistička partija, koja je gotovo tri decenije istrajni čuvar demokratskih vrijednosti, osim vrijednih, radnih, odgovornih i lojalnih ljudi, nudi glasačima u Republici Srpskoj i BiH?
Polazeći od toga da se budućost zasniva na viziji, SP je osmislila viziju razvoja lokalnih samouprava u Republici Srpskoj i BiH, koja građanima nudi veći stepen učešća u odlučivanju o strateškim, ali i egzistencijalnim pitanjima. Ovaj dokument je nazvan Manifest i osnova je lokalnih izbornih ponuda, to je ugovor sa narodom, uz međusobno povjerenje, podršku i obavezu SP da odlučnije ostvaruje ciljeve svoje politike.
Ova partija u svojoj strategiji izborne kampanje nije svoga lidera, predsjednika SP Petra Đokića stavila u vrh promocije svojih izbornih obećanja, što nije slučaj sa drugim strankama koje učestvuju u izbornoj kampanji. Vizija razvoja lokalnih samouprava je osnovno predstavljanje ove partije biračima i lokalni lideri uspješno nose celokupnu kampanju.
Osim izbornog zalaganja, snage i volje da podstiče preduzimljivost i kooperativnost, nagrađuje uspješnost, kreativnost, samostalanost i sprovodi zakone, SP je na moderan način pristupila i prenošenju svojih izbornih poruka glasačima. Izborni materijal po vizuelnoj kreaciji poziva i nudi optimizam glasačima. Poruke su jasne, koncizne, razlikuje od ostalih i upućuju da bez sopstvenog rada nema boljitka. U novu budućnost SP ulazi Udarnički, što je i njen izborni slogan, koji, za razliku od drugih, ima jasnu identifikaciju sa glasačima.
Ostajem dužan da objasnim ko su u politici galamdžije. To su ljudi koji su ubeđeni da pobeđuje argument koji je predstavljen najglasnijim urlanjem. Opravdanost njihovog urlanja je nedvosmislena. Galamdžija veruje kako glasnim iznošenjem svoga mišljenja, može uvjeriti sebe i ostale u ispravnost svojih mišljenja. To mu djelomično i uspijeva, jer galamdžije uvek uspiju sebe uvjeriti u ono što urlaju, ni mjere na sprečavnju epidemije virusa Covid-19 ne mogu ih obuzdati.
Galamdžije u politici urlanjem traže svoj spas, i za sve to im je potreban glas.
Kome će dati glas, građani će odlučiti kada za to dođe vrijeme.