RS
Aleksa Milojević: Na vlasti u Srpskoj nalaze se izdajnici, srljamo u ekonomsku propast!
Direktor Ekonomskog instituta u Bijeljini Aleksa Milojević tvrdi da se Republika Srpska nalazi u dubokoj “sistemskoj” krizi, koja je, prema njegovim riječima, još više došla do izražaja izbijanjem pandemije korona virusa.
Milojević za Moju Hercegovinu, između ostalog, ističe da mjere koje je aktuelna vlast u Srpskoj do sada donosila ni na koji način nisu pomogle privredi, te da domaća ekonomija, kako tvrdi, tone u potpunu propast.
Ovdje se izdajnici nalaze na vlasti. Oni ne samo da nisu kompetentni da donose bilo kakve smislene mjere za oporavak ekonomije, nego su domaću privredu uništili u saradnji sa strancima. Valutni odbor, koji postoji u BiH, predstavlja uvod u ekonomski slom neke zemlje i to je dokaz da smo mi ekonomska kolonija. Engleska je izmislila valutne odbore 1850. godine, kada su krenuli pokreti za oslobađanje od kolonijalnog ropstva pa je engleski kralj smislio valutne odbore kao novu kolonijalnu izmišljotinu. Valutni odbori na tlu Evrope postoje jedino u BiH, Bugarskoj i Litvaniji i to je potpuni dokaz da je EU kolonijalna sila, a da smo mi njihovi robovi”, tvrdi Milojević.
On dodaje i to da je jedino što aktuelna vlast u Srpskoj čini kako bi se održala kakva-takva održivost budžeta enormno zaduživanje kod MMF-a i stranih banaka.
“Mi srljamo u ekonomsku propast, ogromnu zaduženost i nalazimo se u dubokoj sistemskoj krizi. Ova vlast nije preduzela nijednu konkretnu mjeru kako bi se makar donekle olakšao položaj privednika u aktuelnoj krizi sa korona virusom. Oni se igraju mjerama. Jedan dan donose jednu odluku, a drugi dan drugu koja je u potpunoj suprotnosti sa prvom”, kaže Milojević za naš portal.
Komentarišući više puta ponovljene tvrdnje lidera SNSD-a Milorada Dodika da je Republika Srpska “bolji dio BiH”, te da RS, u ekonomskom smislu, mnogo bolje stoji od Federacije BiH, Milojević smatra da su to “potpune nebuloze”.
Iako je cijela BiH pred ekonomskim kolapsom, Republika Srpska je u daleko gorem položaju čak i u odnosu na Federaciju, uzevši u obzir broj zaposlenih, visinu plata i penzija, nivo zaduženosti, ali i činjenicu da smo rasprodali mnogo više prirodnih bogatstava u odnosu na drugi entitet. Ne vidim nam spasa, osim da sve krenemo ispočetka i da neko stručan, odgovoran i pošten počne mukotrpan i dug proces oporavka domaće privrede”, zaključuje Milojević.
Međunarodni monetarni fond (MMF) početkom ovog mjeseca korigovao je ranije prognoze o padu BDP-a u BiH za ovu godinu.
Naime, u aprilu ove godine MMF je predvidio da će BiH, zbog pandemije korona virusa, imati pad BDP-a od pet odsto, da bi početkom oktobra tu prognozu korigovao i procijenio da će BDP pasti za čak 6,5 odsto.
(Moja Hercegovina)